Tarcze segmentowe vs. garnkowe – różnice i zastosowania

Precyzyjna i wydajna obróbka najtwardszych materiałów, takich jak beton, kamień naturalny czy asfalt, wymaga wykorzystania narzędzi ściernych o odpowiedniej trwałości, zapewniających efektywność pracy nawet w przypadku szczególnie wymagających zastosowań. Należą do nich przede wszystkim tarcze segmentowe, a także garnkowe – rozwiązania nieodzowne do szeroko rozumianego obrabiania tworzyw o znacznej twardości, które służą jednak do realizacji odmiennych celów podczas robót budowlano-remontowych, drogowych i nie tylko.

Tarcze segmentowe do cięcia najtwardszych materiałów

Cechę charakteryzującą tarcze segmentowe sugeruje już ich nazwa. Narzędzia ścierne tego rodzaju są bowiem zbudowane z wyraźnie oddzielonych od siebie segmentów diamentowych na obrzeżu, a tym samym dysponują specyficznym systemem nacięć. Ma on przede wszystkim funkcję chłodzącą – podczas pracy skutecznie odprowadza powstające ciepło oraz pył, pozytywnie wpływając w ten sposób na żywotność tarczy i umożliwiając wykonywanie nawet szczególnie wymagających prac. Tarcze segmentowe mogą zatem posłużyć do bardzo precyzyjnego, szybkiego cięcia najtwardszych materiałów, w tym:

  • betonu,
  • asfaltu,
  • kamienia naturalnego,
  • płytek ceramicznych,
  • cegieł,
  • metali nieżelaznych.

Wygładzanie powierzchni dzięki tarczom garnkowym

Tym, co łączy tarcze segmentowe z garnkowymi, jest możliwość pracy na materiałach o znacznej twardości. Drugie z wymienionych rozwiązań służy jednak do innego celu. Tarcze garnkowe wyróżniają się kształtem przypominającym garnek bądź kubek, a do tego dysponują podobnymi do segmentowych otworami chłodzącymi oraz segmentami diamentowymi na krawędziach. Ich zadaniem jest zaś wyrównywanie i szlifowanie rozmaitych powierzchni, w tym tych wykonanych z najsolidniejszych materiałów, zwłaszcza betonu – z zachowaniem równomiernego nacisku, a także minimalizacją wibracji.

Tarcze garnkowe pomagają zatem w usuwaniu wszelkich nierówności czy pozostałości po wcześniejszych pracach, ale też starych powłok malarskich oraz klejów. W ten sposób pozwalają na nadawanie obiektom (w tym krawędziom) gładkiej, estetycznej powierzchni, a niekiedy na przygotowanie ich do dalszej obróbki, na przykład impregnacji.

Stosowanie tarcz segmentowych i garnkowych

Zarówno tarcze garnkowe, jak i segmentowe stanowią więc nieodłączne przybory do realizacji najbardziej wymagających prac z uwzględnieniem szczególnie odpornych materiałów. Ich zastosowania są jednak odmienne, ale wykorzystywanie obu w odpowiedni sposób umożliwia precyzyjną, efektywną, kompleksową obróbkę rozmaitych elementów bądź powierzchni.

W naszej ofercie można znaleźć tarcze segmentowe oraz garnkowe znakomitej jakości, niezbędne do rozmaitych prac budowlano-remontowych. Oprócz tego dostarczamy również tarcze do polerowania, wykorzystywane do wykańczania powierzchni już po zakończonym cięciu bądź szlifowaniu. Zapraszamy do sprawdzenia asortymentu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl