Wiercenie otworów w twardych materiałach takich jak beton, żelbet, asfalt, ceramika, szkło czy kamień naturalny wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Zwykłe wiertła niestety się w tym przypadku nie sprawdzą z uwagi na wysokie ryzyko pęknięcia zarówno narzędzia, jak i obrabianego materiału. Idealne natomiast będą wiertła diamentowe koronowe, które wykazują dużą odporność na ścieranie.
Jednak i one raz na jakiś czas powinny być wymieniane lub poddawane regeneracji, szczególnie wtedy, kiedy segmenty tracą swoją skuteczność i przestają pracować tak efektywnie, jak wcześniej. Na czym dokładnie polega regeneracja wierteł? Co jest bardziej opłacalne – zakup nowych elementów czy regeneracja tych zużytych? Podpowiadamy!
Koronowe wiertła diamentowe – na czym polega ich regeneracja?
Każde wiertła, nawet te najmocniejsze, czyli diamentowe, po pewnym czasie wymagają renowacji lub wymiany na nowe. Zakup nowych jednak wiąże się z wysokimi kosztami, ponieważ są one stosunkowo drogie. Z tego względu warto więc zdecydować się na ich regenerację, która będzie wiązała się z obniżeniem kosztów eksploatacji całego urządzenia.
Regeneracja wierteł diamentowych koronowych to proces, który ma na celu przywrócenie ich właściwości roboczych poprzez usunięcie zużytych już segmentów oraz montaż nowych. Przebiega ona w kilku etapach, czyli:
- Ocena stopnia zużycia wiertła, a także stanu całego korpusu.
- Jeśli segmenty nie nadają się już do użytku, przechodzi się do ich usunięcia przy pomocy specjalistycznych narzędzi, wyrównania górnej powierzchni i wycięcia gniazd na nowe elementy.
- Na korpusie w miejscu starych wierteł mocuje się nowe segmenty diamentowe z użyciem technologii lutowania bądź spawania laserowego. Dzięki temu zyskujemy pewność, że połączenia są trwałe i solidne.
- Kolejnym krokiem jest wyważenie wiertła po to, aby jego praca była płynna, a wibracje podczas wiercenia zminimalizowane.
- Ostatnim etapem jest oczywiście kontrola jakości, czyli sprawdzenie precyzji działania wiertła, jego sprawności, jak również trwałości.
Czy zregenerowane wiertła sprawdzą się tak samo dobrze, jak nowe?
Regeneracja wierteł diamentowych to praktyczny, a jednocześnie opłacalny sposób na to, aby przywrócić ich sprawność. Nie zawsze trzeba kupować nowe komponenty, których ceny sięgają nawet do ponad tysiąca złotych. Wystarczy zwrócić się do fachowców zajmujących się usługą regeneracji. Eksperci ocenią, czy wiertło nadaje się do całkowitej wymiany, czy wystarczy wymienić stare segmenty. Nie trzeba również martwić się o skuteczność naprawionych wierteł, ponieważ dzięki wymianie segmentów narzędzie działa tak samo, jak nowo zakupione. Warto wspomnieć, że decydując się na regenerację, można zaoszczędzić nawet 50% kwoty, jaką należałoby przeznaczyć na inwestycję w nowe.
Jeśli zastanawiasz się, czy Twoje wiertła koronowe do betonu lub żelbetu nadają się do regeneracji – skontaktuj się z nami. Oferujemy kompleksową regenerację wierteł diamentowych koronowych, a także zajmujemy się sprzedażą nowych narzędzi. Zapraszamy!